close
شهر اول
اجاره ویلا
تالار گفتمان
اجاره ویلا
سروستان پاک ایرانیان

سموم جدید جهان وارد کشور می‌شود/ سامانه مانیتورینگ سم، هوشمند نیست

140

در دوران تحریم از تولیدات جدید شرکت‌های مهم تولیدکننده سموم دنیا محروم شدیم و همچنین سموم جدیدی که ثبت آنها در ایران انجام شده بود در دوره تحریم وارد ایران نشد.

مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: پس از توافق هسته‌ای تعدادی شرکت معتبر سم برای ورود به بازار کشاورزی ایران اظهار تمایل کردند. همچنین فهرست 15 شرکت که با آنها همکاری داشتیم و در این دوران سموم آنها وارد نمی‌شد یا به میزان محدود وارد کشور می‌شد، برای برقراری ارتباط در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.
فرزاد کلانترهرمزی با اشاره به اینکه از سال 88 تعدادی سموم جدید شرکت‌های معتبر وارد ایران شد، افزود: با ایجاد دستورالعملی از این سال ملزم کردیم سموم با نام تجاری ثبت شده و همچنین حریم حقوق معنوی شرکت‌های خارجی یا (Patent) حفظ شود. به‌دلیل اینکه افراد سودجو بعد از ورود سموم اورجینال به بازار، همین سموم را با کیفیت پایین از کشور چین وارد می‌کردند و با قیمت کمتر از سموم اصلی عرضه می‌کردند و این باعث دلسرد شدن شرکت‌های معتبر سموم خارجی برای عرضه در ایران می‌شد.
وی با بیان اینکه تمام سموم وارداتی در دوره تحریم دارای استاندارهای فائو بودند و این موضوع که در این دوران سموم بی‌کیفیت از کشورهای چین ، هند، اردن، پاکستان و... وارد کشور می‌شد، نادرست است، تصریح کرد: تمام سمومی که به‌طور مجاز و از طریق گمرک وارد کشور می‌شد، دارای استاندارهای بین‌المللی فائو بودند و کارشناسان حفظ نباتات آنها را مورد آزمایش قرار می‌دادند، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که برترین کیفیت‌ها به تعداد محدود وارد کشور می‌شد.

تنها چهار تا پنج درصد کشاورزان سموم با کیفیت استفاده می‌کنند
مدیرکل آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات با ابراز تأسف از اینکه کشاورزان در زمان تهیه سموم، تحقیقات کافی انجام نمی‌دهند و به‌دنبال خرید اجناس ارزان و یا با تخفیف ویژه هستند، تصریح کرد: تنها چهار تا پنج درصد کشاورزان به‌دنبال استفاده از سموم با کیفیت بالا یا سموم اروپایی هستند و 90 درصد کشاورزان به‌دلیل مشکلات اقتصادی پیگیر سموم با کیفیت نیستند.
کلانترهرمزی به عدم صرفه اقتصادی تولید ماده تکنیکال در کشور اشاره کرد و ادامه داد: در سال‌های اخیر دو شرکت داخلی اقدام به تولید ماده تکنیکال کردند، اما به‌دلیل اینکه هزینه تمام‌شده آن از واردات بیشتر شد و از طرفی بازار داخلی مناسبی برای عرضه و بازار منطقه‌ای خوبی وجود نداشت، از ادامه راه منصرف شدند.

تنها دو درصد سموم به‌صورت قاچاق وارد می‌شود
وی یادآور شد: تنها دو درصد از سموم به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، اما مسئله‌ای که وجود دارد این است عده‌ای از کشاورزان یک‌سری سموم قدیمی استفاده می‌کردند که دیگر وارد کشور نمی‌شود و برای مصارف خود در حجم کم از طریق استان‌های مرزی وارد می‌کنند؛ مشکل در این زمینه نبود کنترل بر این بازار و همچنین احتمال تقلبی بودن سموم است.

سامانه مانیتورینگ سم هوشمند نیست
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات به مشکلات عرضه سموم توسط فروشگاه‌های غیرمجاز اشاره کرد و اظهار داشت: کشاورزان نباید از این فروشگاه سموم را تهیه کنند چون در صورت تقلبی بودن و یا عوارض برای محصولات کشاورزی سازمان هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.
کلانترهرمزی تأکید کرد: در کشور سامانه مانیتورینگ سم وجود دارد که ما از طریق سامانه می‌توانیم اطلاعات سموم موجود در بازار و فروشگاه را رصد کنیم و در صورت تخلف می‌توانیم برخورد قانونی انجام دهیم.
وی همچنین گفت: یکی از نواقص این سامانه عدم طراحی به‌صورت هوشمند است و تنها اطلاعات مربوط به شبکه توزیع سم را نشان می‌دهد؛ در صورتی که ما در زمینه چگونگی مصرف سم توسط کشاورزان اطلاعاتی نداریم.
کلانترهرمزی در پایان به ورود سموم نسل سوم (سموم گیاهی) اشاره کرد و افزود: حداقل تعرفه گمرکی چهار درصد و آسان‌گیری برای ثبت سموم در کشور از اقداماتی است که در این زمینه انجام داده‌ایم./:: برچسب ها : سموم , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : سه شنبه 26 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

یک مبتکر ایرانی دستگاه جدا کننده برگ از ساقه اختراع کرد

139

حاصل یک و نیم سال تلاش یک جوان ایرانی اختراع دستگاه جدا کننده برگ از ساقه است که به گفته وی این دستگاه علاوه بر اینکه میزان آسیب به برگ گیاه دارویی را به شدت کم می‌کند، موجب کاهش هزینه‌ تولید می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مکانیزه شدن کشاورزی یکی از مسائلی است که امروزه بسیار به آن تأکید می‌شود.
در دنیای امروز، صنعت یکی از ارکان مهم تولید به شمار می ‌رود و کشاورزی هم از این امر مستثنی نیست.
براساس این گزارش جواد بخشی جوان ۳۰ ساله کشاورزی است که موفق به اختراع و ساخت دستگاهی با عنوان «جدا کننده برگ از ساقه » شده است.
این جوان که دانش‌ آموخته رشته صنایع است و در زمینه تولید گیاهان دارویی در شمال کشور مشغول به فعالیت است، می‌گوید: پس از آغاز به کار تولید گیاهان دارویی با مشکلات فراوانی در مرحله برداشت محصول مواجه شدم.
بخشی افزود: یکی از سختی‌ های زراعت گیاهان دارویی پس از برداشت ساقه گیاه از مزرعه، جداسازی برگ‌ ها از ساقه آن است که باید توسط نیروی انسانی انجام شود.
این مخترع دستگاه جدا کننده برگ از ساقه که یک سال و نیم برای اختراع و ساخت این دستگاه وقت صرف کرده است، اظهار داشت: جدا کردن ساقه از برگ کاری زمان‌بر است، ضمن اینکه در اغلب موارد نتیجه کاملا دلخواه به دست نمی‌آید، زیرا برگ باید بدون هیچ‌ گونه آسیبی از ساقه جدا شود.
بخشی بیان داشت: برگ گیاهان دارویی نباید هیچ گونه آسیبی ببیند، زیرا کوچکترین صدمه به آن موجب از بین رفتن برگ و سیاه شدن آن می‌شود.
این مخترع جوان تصریح کرد: هزینه بالای کارگر هم یکی از مسائلی است که باعث عدم صرفه اقتصادی تولید این گیاهان می‌شود.
مخترع دستگاه جدا کننده برگ از ساقه افزود: دستگاه مذکور قادر است برگ‌های ۱۰ الی ۱۵ ساقه را در طول ۶ ثانیه جدا کند در حالی که هر فرد بطور متوسط توانایی جدا کردن برگ‌ از ساقه را در زمان ۶ ثانیه دارد.
این مخترع جوان اظهار داشت: چیدن برگ از ساقه در این دستگاه بدون هیچ گونه آسیبی به برگ انجام می‌شود.
بخشی که موفق به اخذ گواهی نامه ثبت اختراعش شده، است: گفت: بسیار علاقه مندم که این دستگاه در ایران به تولید انبوه برسد، تا از این طریق به مردم کشور خدمت کنم.
وی افزود : در صورت ساخت این دستگاه تحول عظیمی در تولید گیاهان دارویی حاصل می‌‌شود زیرا یکی از مشکلات تولید گیاهان دارویی عدم صرفه اقتصادی به دلیل هزینه‌های بالای کارگر است در حالی که با بهره ‌گیری از این دستگاه که توان جداسازی برگ از گیاهان دارویی ساقه‌ دار را دارد، تولید گیاهان دارویی بسیار بصرفه می‌شود.
بخشی تصریح کرد: با بهره ‌گیری از این دستگاه فقط ۲ نفر نیروی انسانی یک نفر برای جدا کردن ساقه گیاه در مزارع و یک نفر هم برای ایستادن پای دستگاه لازم است.
وی افزود: کارگر ساقه‌ های گیاه دارویی را روی غلطک مخصوص قرار داده و این دستگاه بدون کوچکترین آسیبی به برگ گیاه برگ را از ساقه جدا سازی می‌کند.
براساس این گزارش برای جدا کردن برگ از ساقه گیاه چند روش سنتی وجود دارد که در روش اول کارگران ابتدا شاخه‌ ها یا ساقه ‌ها را از بوته یا درختان جدا کرده و پس از دپوی آنها شروع به جدا کردن برگ می‌کنند.
در این روش با توجه به اینکه حجم کار بسیار بالاست و تعداد شاخه ها و ساقه ‌ها بسیار زیاد است این کار تبدیل به یک کار فرسایشی برای کارگر می‌شود و کارگر زیاد رغبت به انجام آن را ندارد، ضمن اینکه راندمان کاری کارگر در صبح و بعدازظهر از ۱۰۰ به ۵۰ درصد و کمتر می‌ رسد.
همچنین هزینه کارگری بسیار بالاست و میزان تلفات و هدر رفتن برگ ها به دلیل خستگی و اشتباهات انسانی بسیار زیاد است.
همچنین از آنجا که مزارع کوچکند و صاحبان مزارع برای کاهش هزینه‌ها از اعزای خانواده استفاده می‌کنند به همین دلیل میزان تولید برگ‌ها بسیار پایین است و میزان عرضه و تقاضا در بازار با هم برابری نمی‌ کند.
در روش دوم که یک روشی سنتی و خشک کردن است بعد از اینکه ساقه‌ ها و شاخه‌ ها جدا شدند و از مزرعه به قسمت فرآوری آورده شدند ابتدا باید کارگران شاخه‌ ها و ساقه‌ ها را به صورت دسته‌ای دسته‌بندی کنند و سپس به صورت آویزان از بندهای محل خشک کردن جدا کنند.
بعد از خشک شدن ساقه‌ ها و شاخه‌ ها آنها را از خشک کن خارج کنند و کارگران با تکان دادن شاخه‌ ها و ساقه‌ ها برگ ها را از آنها جدا می‌کنند در این عمل علاوه بر هزینه‌ های بالای کارگری و صرف زمان بسیار طولانی برای خشک کردن ساقه و شاخه کارفرما باید یک هزینه‌ی اضافه برای خشک کردن چوب ها شاخه‌ ها متحمل شود زیرا ما در این صنعت نیاز به خشک کردن برگها داریم نه شاخه و ساقه همچنین خشک کردن ساقه و شاخه بسیار سخت تر از برگ است.
علاوه بر این در هنگام باز کردن بسته‌ها و خارج کردن آنها از خشک کردن بسیاری از برگها خرد شده و همچنین بسیاری از شاخه‌های ریز و چوب با برگ خشک مخلوط می‌شود که باعث کاهش شدید کیفیت محصول می‌شود همچنین هزینه اضافی بوجاری به کشاورز تحمیل می‌شود که این امر را روشی بدون سود تبدیل می ‌کند.
منبع: www.iranianagriculture.com:: برچسب ها : مبتکر , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : دوشنبه 25 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: درخواست اقدام عاجل وزیر نیرو برای مهار تبخیر در پشت سدها/ تعاونی آب‌بران به رسمیت شناخته می‌شود

138

وزیر جهاد کشاورزی از چیت‌چیان خواست به جای آنکه میزان آبی که به کشاورزی اختصاص می‌یابد را کنترل کند، به فکر تبخیر آب های پشت سدها باشد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، وزیر جهاد کشاورزی امروز در حاشیه نخستین گردهمایی مشترک ستادی و استانی وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی گفت: با وجود آنکه اختلاف نظرهایی بین دو وزارتخانه در زمینه مصرف آب وجود دارد، اما جلسات مشترکی در حال انجام است تا بتوانیم نگرانی‌ها را برطرف کرده و اقدامات مؤثری انجام دهیم.
محمود حجتی افزود: مدیریت نادرست و تکنولوژی‌ها باعث شده که وضعیت آب‌های زیرزمینی، چشمه‌ها و قنوات بدین‌صورت باشد؛ زیرا در 50 سال گذشته که تکنولوژی وجود نداشت، وضعیت از این بهتر بود.
وی خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در بخش افزایش بهره‌وری آب و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و کار کردن روی ارقام زودرس که حداقل دو آب کمتر استفاده کند، اقداماتی انجام داده است و علاوه بر آن انجام کشاورزی حفاظتی، تسطیح لیزری در هشت استان کشور، مکانیزاسیون و تغییر کشت برخی محصولات ازجمله چغندرقند از بهاره به پاییزه از دیگر اقدام‌های انجام‌شده در این وزارتخانه است و علاوه بر آن، با همکاری دولت و مجلس توسعه روش‌های آبیاری تحت فشار در زراعت مختلف ازجمله ذرت و گندم را در دستور کار داریم.
حجتی ادامه داد: استفاده از روش‌های آبیاری زیرسطحی در برخی استان‌ها باعث شده بتوانیم حداقل تبخیر را داشته باشیم و آب به نزدیکی ریشه برسد که در این راستا استان قزوین پیشرو بوده است.
وی تصریح کرد: از حداقل 600 دشت کشور، 300 دشت دارای بیلان منفی آب است و زمان آن رسیده تا برای جلوگیری از افزایش بحران، جلوی چاه‌های غیرمجاز را بگیریم.
بیش از یک‌سوم چاه‌های کشور غیرمجاز است
وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: اگر بتوانیم از فعالیت چاه‌های غیرمجاز جلوگیری کنیم، چند میلیارد تومان صرفه‌جویی می‌شود، در حالی که بر اساس گزارش‌های رسیده، حداقل بیش از یک‌سوم چاه‌های کشور غیرمجاز است.
حجتی تأکید کرد: از دوستان وزارت نیرو خواهشمندیم در مباحث فنی بیشتر وارد شده و در کنترل حق‌آبه‌ها و پروانه‌ها دقت نظر بیشتری داشته باشند.
وی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی در برنامه دارد که بحث تعاونی‌های آب‌بران را به رسمیت بشناسد و با همکاری سازمان مرکزی تعاون روستایی تلاش کنیم که این مدیریت را به انجام برسانیم تا بدین‌ترتیب بتوانیم علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب و از خود مردم برای مقابله با بحران آب استفاده کنیم.
حجتی همچنین گفت: امیدواریم که با کنترل‌های انجام‌شده بتوانیم سطح ایستایی آب‌های زیرزمینی را به مقدار مطلوبی برسانیم و علاوه بر آن از سیاست‌گذاران در سطح ملی نیز خواهشمندیم که به این وزارتخانه کمک کنند و برای هر دشتی نسخه مربوط به خود را بپیچند.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر کنترل حجمی آب با مصرف برق ارتباط دارد، در صورتی که این امر باید با میزان آب تعریف شود. از وزارت نیرو خواهشمندیم تجدید نظری در این بخش انجام دهد.

برآورد شود مصرف آب چمن بیشتر است یا برنج!
وزیر جهاد کشاورزی همچنین از وزیر نیرو خواست در زمینه جلوگیری از تبخیر آب پشت سدها فکری اساسی کند، زیرا میزان این تبخیر بیش از آن است که بخش کشاورزی مورد اتهام از لحاظ مصرف قرار گیرد.
حجتی با اعلام اینکه هرساله میزان آبی که به بخش کشاورزی اختصاص پیدا می‌کند، رو به کاهش است، خاطرنشان کرد: لازم است بررسی‌هایی انجام شود تا میزان آب مصرفی فضای سبز برآورد شود.
وی ادامه داد: باید متوجه شویم که کشت چمن بیشتر آب مصرف می‌کند یا برنج؟
حجتی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی تأکید داشته است که غیر از استان‌های گیلان و مازندران، در سایر استان‌ها محصول برنجی کشت نشود، به‌گونه‌ای که در استان گیلان که این محصول استراتژیک سطحی معادل 80 هزار هکتار داشت، سال گذشته به 50 هزار و امسال به 28 هزار هکتار رسید و به جای آن سویا و کلزا جایگزین شد.
وی یادآور شد: سطح زیر کشت برنج از 285 هزار هکتار به 120 هزار هکتار کاهش یافته و تنها در مناطقی کشت این محصول انجام می‌شود که از لحاظ آب مشکلی وجود نداشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: امیدواریم شرایطی انجام شود تا بتوانیم در حد مقدورات قانونی عمل کرده و برای مقابله با بحران آب، اقدامی عاجل انجام دهیم./
منبع: http://www.iana.ir
24/5/94:: برچسب ها : تبخیر , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : يکشنبه 24 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

بانک‌ها مکلف به اعطای 25 درصد تسهیلات خود به کشاورزی شدند

137

به گزارش خبرگزاری تسنیم ،بانک مرکزی بخشنامه‌ اجرایی ماده 47 قانون رفع موانع تولید و تبصره 11 قانون بودجه امسال را به بانک‌های غیرتخصصی ابلاغ کرد.
بنا براین گزارش بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی و غیردولتی (به استثنای بانک‌های صنعت و معدن و مسکن)، شرکت دولتی پست بانک، مؤسسات اعتباری توسعه، کوثر مرکزی، عسکریه و نور بخشنامه اجرای تبصره 11 قانون بودجه امسال و ماده 47 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور را ابلاغ کرد.
در این بخشنامه آمده است:
احتراماً، همان‌گونه که استحضار دارند؛ طبق بند(ح) تبصره (11) قانون بودجه سال 1394 کل کشور، مقرر گردیده است به طور متوسط حداقل بیست و پنج درصد (25%) از مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به بخش کشاورزی و منابع طبیعی و صنایع وابسته با نرخ ترجیحی اختصاص یابد و در صورت تخلف بانک‌ها از سهمیه تعیین‌شده، بانک مرکزی متناسب با میزان تخلف، نسبت به افزایش سپرده قانونی آنها اقدام نماید.
همچنین، براساس ماده (47) «قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور» که در اردیبهشت ماه سال جاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، بانک‌های عامل غیرتخصصی موظف شده‌اند، سهمی از تسهیلات اعطایی خود را حداقل معادل سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور براساس آخرین آمار رسمی تولید ناخالص ملی سالانه به آن بخش اختصاص دهند.
با توجه به مؤخر بودن قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور، مقتضی است بانک‌های غیرتخصصی در چارچوب قانون اخیرالذکر و بانک‌های تخصصی و مؤسسات اعتباری نیز با توجه به موضوع فعالیت مندرج در اساسنامه خود در چارچوب بند (ح) تبصره (11) قانون بودجه سال 1394 کل کشور نسبت به اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع وابسته با نرخ ترجیحی اقدام نمایند.
با عنایت به مراتب فوق، خواهشمند است دستورفرمایند مراتب به قید تسریع به کلیه واحدهای ذیربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت لازم به عمل آید.
منبع: http://keshavarznews.ir
9-5-94:: برچسب ها : تسهیلات , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : شنبه 23 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

دولت 25هزار میلیارد ریال برای اجرای آبیاری تحت فشار در کشور اختصاص داد

بوشهر- ایرنا- قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت در دو سال گذشته 25 هزار میلیارد ریال برای اجرای آبیاری تحت فشار در سطح کشور اختصاص داده است.

136

به گزارش ایرنا، خلیل آقایی چهارشنبه در جمع کشاورزان و مسوولان شهرستان دشتستان در استان بوشهر به کمبود منابع آبی در سطح کشور اشاره و اظهار داشت: با توجه به کمبود بارش ها، کمبود منابع آبی به شدت احساس می شود.
وی بیان داشت: اجرای آبیاری تحت فشار به عنوان اولویت اصلی در شبکه آبیاری است و علاوه بر اصلاح شیوه های آبیاری باعث اشتغالزایی بیشتر و تولید محصول با کیفیت خواهد شد.
آقایی با اشاره به استقبال خوب کشاورزان از طرح های آبیاری تحت فشار تصریح کرد: مهمترین راه مدیریت صحیح منابع آبی، روی آوردن به آبیاری تحت فشار است که با توجه به کمبود منابع آبی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
وی در خصوص آبیاری تحت فشار در اراضی زیر کشت نخیلات گفت: این طرح کارشناسی شده است و کشاورزان مطمئن باشند در بهبود تولید و کیفیت محصول خرما موثر خواهد بود و هیچ ضرری برای نخیلات نخواهد داشت.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی همچنین افزود: شهرستان دشتستان 75درصد کشاورزی استان بوشهر را به خود اختصاص داده که در بحث آموزش در حوزه آبیاری قطره ای در این شهرستان اعتبار ویژه ای بویژه در اجرای طرح آبیاری پایلوت در 170هکتار از اراضی آبپخش اختصاص خواهیم داد.
وی یادآور شد: دولت در این بخش سقفی قرار نداده و برای اجرای این طرح در دوهزار و 500 هکتار از اراضی دشتستان 400 میلیارد ریال در سال جاری و سال آینده هزینه خواهد کرد.
فرماندار دشتستان نیز گفت: طرح پایلوت آبیاری تحت فشار در 170 هکتار از اراضی نخیلات منطقه آبپخش با اعتباری بالغ بر 35 میلیارد ریال اجرا می شود.
ارسلان زارع اظهار داشت: با توجه به کمبود آب و جهت استفاده بهینه از منابع آبی، آبیاری تحت فشار گزینه ای مطلوب برای کشاورزی شهرستان و استان است.
وی افزود: در سالیان گذشته در شهرستانهای جنوبی استان بوشهر این شیوه آبیاری اجرا شده و موفقیت آمیز بوده است.
فرماندار دشتستان گفت: در حال حاضر بیشتر کشاورزان شهرستان از روش آبیاری تحت فشار استفاده می کنند و نتیجه بخش بوده است.
کشاورزان منطقه آبپخش حمایت های مستمر دولت از کشاورزان منطقه و آموزش لازم در اجرای آبیاری قطره ای را خواستار شدند و اظهارکردند که اگر دولت از این طرح حمایت مستمر نداشته باشد این طرح نیز راکد می ماند.
7213/1656/1772
منبع: http://www.irna.ir:: برچسب ها : آبیاری , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : پنجشنبه 21 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

پایگاه الکترونیکی ثبت مواد کودی به نشانی www.kswri.ir به‌منظور تسریع و تسهیل در کار راه‌اندازی شد.

135

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اشاره به ثبت 90 تقاضای ثبت مواد کودی گفت: 30 کود تأکید‌شده نیز آماده ثبت هستند که به‌زودی گواهی ثبت به آنها داده خواهد شد.
کامبیز بازرگان، نارضایتی تولیدکنندگان به نحوه ثبت را به‌دلیل تناقض به‌وجودآمده در تاریخ اعلام‌شده برای اخذ شماره ثبت مواد کودی و تاریخ اعلام‌شده در کتاب قانون مقررات واردات و صادرات عنوان کرد و افزود: مؤسسه تحقیقات خاک و آب برای اخذ شماره ثبت تا 21 مردادماه سال جاری مهلت داده بود، این در حالی است که برای واردات از ابتدای سال، نیاز به شماره ثبت بود که این مشکل با نامه‌نگاری‌های انجام‌شده رفع شده و واردکنندگان نیز تا 21 مردادماه سال جاری اجازه واردات بدون شماره ثبت را دارند.
وی با عنوان اینکه هزینه ثبت بالا نیست، خاطرنشان کرد: از آنجا که این هزینه یک بار برای همیشه پرداخت می‌شود و در سال‌های آینده تنها نیاز به تمدید با هزینه کمتر است، مبلغ زیادی از تولیدکنندگان و واردکنندگان اخذ نشده است.
رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی در ادامه از راه‌اندازی پایگاه الکترونیکی مؤسسه تحقیقات خاک و آب به نشانی www.kswri.ir به‌منظور تسریع و تسهیل در کار ثبت مواد کودی خبر داد و تصریح کرد: تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان مواد کودی می‌توانند از این پس مدارک خود را برای اخذ شماره ثبت مواد کودی به این پایگاه الکترونیکی ارسال کنند.
بازرگان درباره چگونگی دریافت نمونه‌های کودی از متقاضیان نیز ادامه داد: مؤسسه تحقیقات خاک و آب، نمونه‌های کودی را از تولیدکنندگان داخلی و از کارخانه‌ها تحویل می‌گیرد و واردکنندگان باید نمونه‌های کودی را به صورت پلمپ شده برای این مؤسسه ارسال کنند.
وی یادآور شد: دست‌اندرکاران مواد کودی تا 21 مردادماه امسال فرصت دارند برای اخذ شماره ثبت مواد کودی، اقدام کنند.
بازرگان تأکید کرد: مواد کودی قبل از عرضه در بازار باید از مؤسسه تحقیقات خاک و آب، شماره ثبت دریافت کرده باشند و برای کودهای وارداتی قبل از آن که ثبت سفارش شوند، این کار انجام می‌شود.
بر پایه این گزارش، طبق آیین نامه ثبت وکنترل کیفی انواع مواد کودی که توسط وزیر جهاد کشاورزی نیز ابلاغ شده است، تمام تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان مواد کودی موظف شده‌اند مدارک و نمونه‌های کودی را برای بررسی و اخذ شماره ثبت به مؤسسه تحقیقات خاک و آب ارسال کنند که با راه‌اندازی این پایگاه الکترونیکی نیازی به حضور فیزیکی متقاضیان برای تحویل مدارک نیست./
منبع: http://keshavarznews.ir
7-4-94:: برچسب ها : مواد کودی , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : چهارشنبه 20 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

میزان آلودگی محصولات کشاورزی اعلام شد/ خیار آلوده‌ترین و انار سالم‌ترین

رییس سازمان حفظ نباتات کشور میزان سم مصرفی در تولیدات کشاورزی ایران را نصف میانگین جهانی عنوان و اعلام کرد که خیار با سه درصد آلودگی، پرمخاطره‌ترین محصول کشاورزی است

134

محمدعلی باغستانی میبدی با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: بیشترین مبارزه شیمیایی و استفاده از سم برای محصولاتی مانند گندم و برنج است در حالی که برای تولید محصولاتی مانند انار، کیوی، انجیر و... از هیچ سمی استفاده نمی‌شود.
به گفته وی میزان مصرف سم در تولید محصولات کشاورزی طی 20 سال اخیر یک سوم کاهش یافته و از 30 هزار تن در سال به 21 هزار تن رسیده است و همه سموم مصرفی تایید شده در سایت سازمان حفظ نباتات موجود است.
باغستانی که پیش از این نیز به عنوان محقق گیاه پزشکی فعالیت می‌کرد و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور است، میزان آلودگی برنج را از نظر بالا بودن میزان باقی مانده سموم، نیترات و فلزات سنگین را بر اساس گزارش وزارت بهداشت حدود 2.7 درصد اعلام و اظهار کرد: براساس قانون وظیفه پایش و ارزیابی باقی‌مانده‌های شیمیایی در محصولات کشاورزی برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و اگر محصول آلوده‌ای مورد شناسایی قرار گیرد، این وزارتخانه است که نباید اجازه عرضه آن را در بازار بدهد.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: اگر محصول کشاورزی به دلیل بالا‌ بودن باقی‌مانده‌های سموم و کودهای شیمیایی امحاء شد و از بین رفت باید بیمه تضمین کیفیت تولید و خسارت کشاورز از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت شود اما تاکنون این قانون از سوی وزارت بهداشت اجرایی نشده و این وزارتخانه هنوز آیین‌نامه اجرای آن را تهیه نکرده است.
وی ضمن بیان اینکه وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول برخورد با محصولات کشاورزی آلوده است، اظهارکرد: به دلیل مسائل ناشی از تحریم‌های غرب 90 درصد سموم وارد شده به کشور به صورت سموم آماده مصرف یا ماده تکنیکال سم از مبدا هند و چین تامین می‌شود که البته از نظر سلامت و کیفیت همه سموم وارداتی به کشور در هیات نظارت بر سموم با عضویت همه دستگاه‌های متولی مورد تایید قرار می‌گیرد.
باغستانی گفت: امسال شعار سازمان ملل غذای سالم از مزرعه تا سفره است که لازمه غذای سالم سموم، کودها و عناصر سنگین و مسائل پس از برداشت محصولات کشاورزی است که می‌تواند روی سلامت این محصولات تاثیر بگذارد
رییس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: کود و عناصر سنگین در حوزه موسسه تحقیقات خاک و آب و معاونت زراعت و باغبانی وزارت جهاد کشاورزی است اما سم به سازمان حفظ نباتات برمی‌گردد.
باغستانی خاطرنشان کرد: گذشتگان ما در زمینه‌ سم قوانین محکم و خوبی را به عنوان قانون حفظ نباتات کشور پیش‌بینی کرده‌اند که در سال 1346 مصوب شد، چراکه در این قانون تاکید شده هیاتی به نام هیات نظارت بر سموم باید تشکیل شود و اگر قرار باشد سمی به کشور وارد شود تنها وزارت جهاد کشاورزی در نظارت آن نقش ندارد بلکه سازمان حفظ نباتات به عنوان نماینده این وزارتخانه در زمینه کنترل آفت یکی از اعضای هیات نظارت بر سموم است.
رییس سازمان حفظ نباتات در ایسنا
سم چگونه به کشور وارد می‌شود
وی ادامه داد: در حال حاضر هیات نظارت بر سموم در کشور فعال بوده و سازمان استاندارد، وزارت بهداشت، سازمان حفاظت از محیط زیست، پزشکی قانونی و دیگر دستگاه‌های ذیربط در این هیات عضویت دارند و هر سمی که وارد کشور می شود، ابتدا این اعضاء باید به‌طور قاطع آن را تایید کنند و حتی اگر یک نفر به عنوان نماینده دستگاهی آن را از یک منظر رد کند واردات آن منتفی خواهد شد. یعنی اگر یک رای درباره سمی منفی باشد همان یک رای، آراء بقیه را وتو خواهد کرد و در اینجا اکثریت معنا نخواهد داشت، چرا که سلامت جامعه، حفاظت از محیط زیست و غیره از جمله مسائل مهم در زمینه‌ی انتخاب سموم برای وارد‌ شدن به کشور است.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تاکنون 310 قلم سم مجاز به کشور وارد شده که لیست آن روی سایت سازمان حفظ نباتات وجود دارد و موارد استفاده هر یک از آن‌ها برای مبارزه با آفات مختلف نیز ذکر شده است. در واقع این سازمان و دستگاه‌های متولی ناظر نه تنها در ثبت سموم بلکه در اجرای برنامه‌های مدیریت آفات در کشور نیز نقش دارند، چرا که شورایی به نام حفظ نباتات وجود دارد که آنها دراین شورا عضویت دارند و برنامه‌های کاری سازمان حفظ نباتات در زمینه مدیریت و مبارزه با آفات باید به تصویب این شورا برسد. در این شورا نماینده وزارت بهداشت، نماینده وزارت کشور، نماینده وزارت اقتصاد، رییس سازمان حفظ نباتات و غیره عضو این شورا بوده و وزیر جهاد کشاورزی نیز رییس شورای حفظ نباتات کشور است.
باغستانی گفت: سالانه حدود 16 میلیون هکتار مبارزه شیمیایی در اراضی باغی و زراعی انجام می‌شود اما ممکن است این تصور ایجاد شود که مبارزه شیمیایی در سطح 16 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به معنی مبارزه شیمیایی در همه عرصه های 16 میلیون هکتاری کشاورزی کشور است، که البته این تصور درستی نیست. چرا که استفاده از سموم مختلف برای یک نوع آفت‌ در جمع‌بندی اینگونه محاسبه می‌شود. به عنوان مثال امسال قرار بود که مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز در سطح حدود چهار میلیون هکتار از اراضی انجام شود که تاکنون در سطح بیش از 3 میلیون و 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده و در همین سطح مورد نظر مبارزه با آفت سن نیز انجام شده است که این دو عدد با هم جمع می‌شوند.
مصرف سم در ایران نصف جهان
وی با بیان اینکه هر سمی که می‌خواهد به صورت رسمی وارد شود، مجوز آن را سازمان حفظ نباتات صادر می‌کند، اظهارکرد: 21 تا 22 هزار تن سم آماده مصرف در سال‌های گذشته وارد شده است که البته میزان ماده موثر سم مهم‌تر از آن‌ است، چرا میزان ماده موثر سم حدود 35 تا 40 درصد است و اگر بخواهیم این میزان را در کل سم آماده مصرف در کشور محاسبه کنیم به عددی حدود هشت هزار تن می‌رسیم که اگر این عدد را تقسیم بر 16 میلیون هکتار سطح زیر کشت اراضی کشاورزی کنیم میزان مصرف ماده موثر سم در هر هکتار به حدود 562 گرم می‌رسد که این میزان نصف یک کیلوگرم ماده موثر مصرفی سم در جهان است.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: بعضا گفته می‌شود سموم غیرمجاز مصرفی در کشور بسیار زیاد است اما سوال اینجاست که واقعا چند سم غیر از آن‌هایی که در لیست سازمان حفظ نباتات وجود دارد در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ براساس آمار موجود کمتر از پنج درصد از سموم مصرفی در کشور غیرمجاز بوده و قاچاق می‌شود، البته به‌طور معمول ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اگر محموله‌ قاچاقی پیدا کند، سازمان حفاظت نباتات به عنوان متولی آن را امحا کرده و از بین می‌برد.
باغستانی افزود: سوال دیگری که ایجاد می‌شود کیفیت سموم مصرفی در کشور است که باید گفت 90 درصد سموم وارد شده به کشور به صورت سموم آماده مصرف یا ماده تکنیکال از مبدا هند و چین و مابقی نیز از کشور‌های اروپایی تامین می‌شود البته در این زمینه تحریم‌ها اثر‌گذار بوده است چرا که کشور‌های اروپایی دیگر به ایران سم نمی‌دهند. به عنوان مثال یک شرکت معتبر تولید ‌کننده سم در آمریکا و اروپا علی‌رغم این‌که بهترین تولید‌کننده سم در جهان به شمار می‌رود ایران را در لیست سیاه خود قرار داده و بنابراین نمی‌توان از آن‌ها سم خریداری کرد، حتی یکی از شرکت‌های معتبر هندی هم تا چندی پیش ایران را تحریم کرده بود و به ایران سم نمی‌داد که البته مجددا این ارتباط برقرار شد.
وی ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های معتبر دنیا امروزه ماده تکنیکال تولید سم خود را از هند و چین تامین می‌کنند بنابراین نمی‌توان گفت همه سموم تولید شده در هند و چین بی‌کیفیت هستند و اگر باز هم کسانی معتقدند کیفیت سموم مصرفی در کشور پایین است به صورت دقیق به سازمان حفظ نباتات اطلاع‌رسانی کنند تا با آن‌ها برخورد شود، چرا که این سازمان به صورت هفتگی و ماهانه با یکی دو مورد تخلفات صورت گرفته در این زمینه برخورد می‌کند و خطوط بسیاری تاکنون جریمه یا تعطیل شدند.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: براساس استاندارد بین‌المللی تایید سموم برای واردات و مصرف در هر کشوری 14 معیار و شاخص را باید داشته باشد و سازمان حفظ نباتات کشور نیز از طریق آزمایشگاه‌های مرجع و همکار خود این 14 آیتم را بررسی می‌کند.
به گفته باغستانی آزمایشگاه‌های مرجع سازمان حفظ نباتات عمدتا به شکایت واصله اختصاص دارد و اگر شکایتی در مورد سمی به سازمان برسد در این آزمایشگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. میزان شکایات در هر سال به بیش از 500 تا 1000 مورد می‌رسد البته در بسیاری از موارد شکایات صورت گرفته درست نبوده و عدم اثرگذاری سموم مصرفی از سوی کشاورزان به دلیل بد مصرفی یا شرایط اقلیمی خاص است. به عنوان مثال در دشت مغان هنگامی که باغداران از سم مورد تایید و مجاز استفاده کرده‌اند از اثر‌گذاری آن رضایت نداشتند که پس از سم‌پاشی باران شدیدی در آن منطقه آمد و باعث شد که اثر‌گذاری خود را روی محصول نداشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: پارسال مبارزه با سن گندم در دو میلیون هکتار از اراضی کشور انجام شد و بررسی‌ها نشان داد که متوسط میزان سن‌زدگی مزارع در سال گذشته 0.6 درصد بود. میزان سن‌زدگی مزارع نشان از کیفیت سموم مصرفی است و از سوی دیگر نیز مزارع کشور نیز از نظر عاری بودن علف هرز بسیار تمیز و بدون مشکل است که نشان از بالا‌بودن کیفیت علف‌کش‌های در موجود در کشور است. البته ممکن است به صورت لکه‌ای آفتی در مزرعه‌ای وجود داشته باشد.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه سمومی که در کشور استفاده می‌شوند تاییدیه وزارت بهداشت درمان و آموززش پزشکی را دارد و در هیات نظارت بر سموم ثبت شده است، گفت: سازمان حفظ نباتات در این زمینه بسیار بهتر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عمل کرد چرا که به عنوان مثال سم "سوین" به عنوان یک حشره‌کش در هیات نظارت سموم به تایید نرسید و علی‌رغم فشار کشاورزان برای صدور مجوز استفاده از آن، این سم را حذف کردیم در حالی که در وزارت بهداشت همچنان این سم مورد تایید بوده و به عنوان سموم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته همین عامل سبب شده تا واردات این سم به کشور صورت گرفته و بعضا در مزارع کشاورزی کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد و جالب‌تر این‌که مسوولان وزارت کشاورزی را مسوول استفاده غیرمجاز از این سم می‌دانند.
کاهش یک سومی مصرف سم طی 20 سال اخیر
رییس سازمان حفظ نباتات در ایسنا
باغستانی افزود: در دهه 70 بیش از 30 هزار تن سم برای تولیدات کشاورزی به مراتب کمتر از امروز استفاده می‌شد اما امروز علی‌رغم افزایش سطح زیرکشت و تولید محصولات کشاورزی میزان مصرف سم به حدود 21 هزار تن در سال رسیده است که مسلما تحت تاثیر پیش‌آگاهی، ترویج و اطلاع‌رسانی ناظران سازمان حفظ نباتات بوده است. چرا که در زمینه آموزش علاوه بر نیروهای در اختیار سازمان حفظ نباتات بالغ بر 4500 نفر کارشناس شبکه‌های مراقبتی و بیش از 1100 کلینیک با یک تا چند کارشناس در کشور فعال هستند.
وی اظهارکرد: در گذشته یک نوع سم در ذرت استفاده می‌شد که به حدود هفت لیتر در هکتار می‌رسید و متوسط ماده موثره آن 70 درصد بود در حالی که امروز سمی جایگزین آن شده که متوسط ماده موثره آن دو درصد است و 1.5 لیتر برای هر هکتار ذرت استفاده می‌شود یا برای مبارزه شیمیایی با آفت کرم ساقه‌خوار برنج که دغدغه‌های زیادی وجود دارد براساس بی‌توجهی‌های بسیار در سال 1352 به کشور وارد شد نیز همین اتفاق افتاد.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: زمانی برای مقابله با کرم ساقه‌خوار برنج از 1.5 تا 2 لیتر سم "دیازینون" 60 درصد در هر هکتار توصیه می‌شد که برای دو تا سه نسل از آفت در شالیزارها استفاده می‌شد، در آن زمان علی‌رغم استفاده از این سم قوی حدود 500 هزار هکتار از شالیزارهای کشور سم‌پاشی قرار می‌شدند، اما در ادامه هرچه جلوتر آمدیم سم موثر‌تر و با ماده موثره کمتر به کشور وارد شد به گونه‌ای که در دهه 80 سمی جایگزین این سموم شد که تنها 0.2 درصد ماده موثره در هر کیلوگرم وجود دارد که البته یکبار سم‌پاشی در طول هر فصل حذف می‌شود و این یعنی با استفاده از این سم جدید در طول یک فصل زراعی برای برنج دوبار از سم‌پاشی در شالیزارهای کشور استفاده می‌شود و همین موضوع سبب شد تا میزان مصرف این ماده در برنج از حدود یک کیلوگرم درهکتار به 40 گرم در هر هکتار برسد و میزان مصرف سم در شالیزارها را به حدود 170 هزار هکتار رساند.
میزان آلودگی برنج اعلام شد
به گفته باغستانی برهمین اساس در آخرین گزارش وزارت بهداشت در آموزش پزشکی کشور میزان باقی‌مانده سموم، نیترات و فلزات سنگین در برنج تولید شده در کشور به 2.7 درصد رسیده است که البته این عدد جمع سه باقی‌مانده مذکور در برنج تولید داخل است.
وی تصریح کرد: گرچه حساسیت نشان دادن وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور در پایش سلامت قابل تقدیر است اما این انتقاد وارد است که چرا برای پایش برنج، این محصول را به صورت خشک از بسته‌بندی‌های برنج خارج و آزمایش کرده است در حالی که مصرف برنج به صورت خشک نبوده و چندین‌بار قبل از پختن شسته می‌شود بنابراین میزان بقایای سم باید در برنج پخته شده محاسبه و ارزیابی شود.
کدام محصول کشاوزری کمترین و بیشترین مصرف‌کننده سم است؟

رییس سازمان حفظ نباتات کشور درباره میزان مصرف سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی گفت: بیشترین محصولی که برای مبارزه با آفات آن سم‌پاشی می‌شود، گندم است و سازمان حفظ نباتات بسیار به این محصول استراتژیک تاکید تاکید دارد و برنج پس از گندم در ردیف بیشترین مصرف‌کننده‌های سم ااست اما به عنوان مثال در انار اصلا سم‌پاشی وجود ندارد و محصولاتی مانند انجیر، گردو و سیب در مناطق کوهستانی سم‌پاشی نمی‌شوند به عنوان مثال در برخی مناطق ارومیه که محصول ارگانیک تولید می‌شود نتوانسته‌ایم این محصولات را آنطور که باید به بازار معرفی کنیم و به عنوان مثال در میوه‌ها، مرکبات و به ویژه مرکبات تولید شده در جنوب کشور بسیار کمتر از دیگر میوه‌ها سم‌پاشی می‌شوند.
خیار با سه درصد آلودگی پرمخاطره‌ترین محصول کشاورزی
باغستانی اظهارکرد: میزان بقایای سموم در محصولات کشاورزی دغدغه‌ای به حق است که در گزارش اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور پرمخاطره‌ترین محصول از این نظر خیار بوده که 97 درصد آن سالم بوده و تنها سه درصد از تولید این محصول دارای باقی‌مانده‌های بالاتر از حد استاندارد است. البته سه درصد از تولید خیار در کشور که دارای باقی‌مانده‌های بالاست جزو تخلفات تولید‌کنندگان این محصول به‌شمار می‌رود و باید با آن‌ها برخورد قانونی صورت گیرد.
وزرات بهداشت مسئول برخورد با محصولات کشاورزی آلوده است
وی افزود: براساس قانون وظیفه پایش و ارزیابی باقی‌مانده‌های شیمیایی در محصولات کشاورزی برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که البته در قانون حفظ نباتات کشور نیز آمده است که "بهداری‌های هر منطقه موظفند میوه‌جات، صیفی‌جات‌، تره‌بار و سایر مواد خوراکی سم‌پاشی‌ شده را قبل از عرضه به بازار معاینه کنند و در صورت موجود بودن بقایای سم موضوع را به شهرداری یا سایر دستگاه‌های مربوطه اعلام و از فروش آن جلوگیری کنند."
رییس سازمان حفظ نباتات کشور عنوان کرد:‌ با طرح ارتقاء سلامتی که وزارت بهداشت در دستور کار خود قرار داده، بهتر است بخشی از اعتبار در این زمینه را به سمت تجهیز آزمایشگاه‌های پایش و ارزیابی محصولات سوق دهند البته در حال حاضر زیرساخت های پایش سم که وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است در کشور به وجود آمده و باید به گونه‌ای باشد که وزارت بهداشت محصولات کشاورزی را قبل از عرضه به بازار مصرف و در هنگام ورود به میادین مرکزی، پایش کند و در صورت بالا‌بودن باقی‌مانده‌های شیمیایی، به شهرداری اعلام کند تا این محصولات امحاء شوند و به دست مصرف‌کنندگان نرسد. این اقدام باعث می‌شود کشاورزاز مصرف بیش از حد سموم در تولیداتش مطلع شود و بتواند زمینه ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی را فراهم کند. اما اگر محصول کشاورزی که میزان باقی‌مانده‌های سم و کود در آن بالاست به دست مصرف‌کننده رسید مقصر آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
باغستانی اضافه کرد: اگر محصول کشاورزی به دلیل بالا‌بودن باقی‌مانده‌های سموم و کودهای شیمیایی امحاء شد و از بین رفت باید بیمه تضمین کیفیت تولید و خسارت کشاورز از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت شود اما تاکنون این قانون از سوی وزارت بهداشت اجرایی نشده و این وزارتخانه هنوز آیین‌نامه اجرای آن را تهیه نکرده است چرا که این وظیفه در قانون برنامه پنجم (سال 1390) به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی محول شد و تا کنون که در سال آخر قانون برنامه پنجم قرار داریم هنوز این آیین‌نامه نوشته نشده است.
وی تاکید کرد: یارانه بخش سلامت به صورت کامل به وزارت بهداشت پرداخت می شود اما اگر بخواهیم در کشور به سمتی حرکت کنیم که محصول سالمی تولید و به جامعه عرضه شود باید نقش سازمان حفظ نباتات در تضمین سلامت این محصولات دیده شود و سهمی از یارانه سلامت برای پیشبرد اهداف سازمان در این زمینه پرداخت شود.
منبع: http://www.agrofoodnews.com/
19-03-94:: برچسب ها : سم , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : سه شنبه 19 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

شعب انجمن علوم خاک در استان‌ها بازگشایی می‌شود/ برگزاری شب شعر خاک

133

منابع خاک و اینکه مدیران و افراد جامعه چگونه با این منبع خدادادی رفتار و مدیریت کنند، از عناصر و مؤلفه‌های مهم پیش‌برنده توسعه و بهبود سطح زندگی هر جامعه‌ای است.
رئیس انجمن علوم خاک ایران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام اینکه در ایران با مساحت حدود 165 میلیون هکتار، خاک‌های مناسب کشاورزی محدود است و بیشتر اراضی موجود نیز از توان تولیدی زیادی برخوردار نیستند، گفت: با توجه به شرایط موجود کشور، فقط 18.5 میلیون هکتار از اراضی مستعد و آماده بهره‌برداری بوده که طی زمان‌های گذشته تحت کاربری کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است و افزایش آن نیز تقریباً ناممکن است.
منوچهر گرجی افزود: این اراضی شامل کشت آبی حدود 40 درصد و دیم حدود 60 درصد بوده و از استعدادهای متفاوت در تولید کشاورزی برخوردارند. هرساله حدود 3.5 میلیون هکتار از اراضی دیم نیز تحت آیش قرار می‌گیرند و کمتر از هفت درصد این زمین‌ها (1.3 میلیون هکتار) در کلاس یک و بدون محدودیت کشت هستند که بیش از 25 درصد تولیدات غذایی سالانه کشور در آنها صورت می‌گیرد و بقیه دارای یک یا چند محدودیت کم یا زیاد هستند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بعضی برآوردها حاکی از این است که به‌طور تقریبی سالانه حدود 10 تا 30 هزار هکتار از زمین‌های حاصلخیز کشور برای توسعه شهرها، روستاها، مناطق صنعتی، مسکونی، تجاری و... دستخوش تبدیل و تخریب قرار می‌گیرند که مسئولان مربوطه نیز به‌علت ناآگاهی علمی، تصورات غلط درباره نامحدود بودن اراضی کشاورزی، مصلحت‌اندیشی‌های بی‌مورد در صدد جلوگیری از این معضل نیستند و در صورت تداوم چنین وضعیتی تا 40 سال آینده اثری از این اراضی پرمحصول باقی نخواهد ماند.
گرجی ادامه داد: بدون شک کاهش سهم سرانه اراضی حاصلخیز کشاورزی در شرایطی که تأمین مواد غذایی ضروری کشور از خارج مرزها هرروزه دشوارتر شده و با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهد بود، می‌تواند در آینده نه‌چندان دور، امنیت غذایی را خدشه‌دار کرده و باعث بروز کمبودهای شدید، بحران‌های اجتماعی، اقتصادی و تهدید امنیت ملی و خسارت به نظام جمهوری اسلامی و کشور شود.
خاک هم مایه حیات است
وی با بیان اینکه پدیده فرسایش خاک در ایران که حدود دو میلیارد تن برآورد شده که در کنار تهدید بهداشت و سلامت جامعه و محیط زیست، سالانه هزینه 50 میلیارد دلاری به کشور تحمیل می‌کند، تصریح کرد: سال خاک بهانه‌ای است برای شروع حرکت سازنده در این زمینه و در همین راستا انجمن علوم خاک ایران نیز به‌زودی شعبه‌های استانی خود را فعال خواهد کرد.
برگزاری مسابقه شعر خاک
رئیس انجمن علوم خاک ایران با اشاره به اینکه خاک همانند آب مایه حیات است، از برگزاری مسابقه شعر خاک در چهارم خردادماه سال جاری در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران خبر داد.
گرجی با بیان اینکه در بخش اجرایی تنها هفت کارشناس خاک‌شناسی در سطح کشور در جایگاه خود و مرتبط با این رشته کار می‌کنند، یادآور شد: در کشور هر مؤسسه تحقیقاتی، یک سازمان اجرایی در کنار خودش دارد؛ این در حالی است که در کنار مؤسسه تحقیقات خاک و آب، هیچ سازمان اجرایی وجود ندارد.
وی از جذب اعضای حقوقی توسط انجمن در سال جهانی خاک خبر داد و تأکید کرد: در جهت توجه بیشتر به سال جهانی خاک، در روز جهانی خاک در 15 آذرماه سال جاری (پنجم دسامبر 2015) همایشی با حضور رئیس جمهوری، ریاست مجلس شورای اسلامی و مسئولان ارشد قوه قضاییه برگزار خواهیم کرد.
گرجی با اشاره به اینکه بسیاری از تمدن‌ها بر اثر فرسایش خاک از بین رفته‌اند، خاک را هم تمدن‌ساز و هم تمدن‌سوز دانست و اظهار داشت: برای رفع مشکل فعلی و پیشگیری از صدمات آینده، تعیین متولی جدی و تشکیلات اجرایی مناسب برای حفاظت و مدیریت کیفیت منابع خاک به‌ویژه در اراضی کشاورزی که فقدان آن در حال حاضر به عنوان بزرگ‌ترین خلاء و چالش برای حفظ و بهره‌برداری بهینه از خاک‌های کشور مطرح است، ضروری به‌نظر می‌رسد./
منبع: http://www.iana.ir/keshavarzi
27-2-94:: برچسب ها : خاک , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : دوشنبه 18 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

پلیس آب می‌آید...

132

در حالی که آب به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین کالاهای روز دنیا به‌شمار می‌رود، در ایران به ارزان‌ترین کالای خدمات عمومی مبدل شده است. تغییرات اقلیمی، پدیده گرمایشی زمینی و کاهش بارندگی‌ها، ضرورت مدیریت مصرف آب را الزامی کرده است و برای بازمهندسی مصرف آب، به‌کارگیری نیروهای متخصص و کارآمد بهترین ابزار مدیریت مصرف به‌شمار می‌رود. استفاده از تکنولوژی‌های روز یا کارآمد ساختن تکنولوژی‌های در حال استفاده، نحوه نظارت و چگونگی بالا بردن راندمان مصرف آب از دیگر مواردی است که به‌کارگیری آنها را الزامی ساخته است.
در گفتگوی حاضر با صفر معروفی عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و استاد دانشگاه؛ برخی سازوکارهای نظام مدیریت آب و چگونگی حضور برخی تشکل‌های مردمی و صنفی این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
کمیته آب در سازمان نظام مهندسی به چه منظور تشکیل شد؟
سازمان نظام مهندسی محملی برای متخصصان بخش آب و کشاورزی است که با توجه به نیاز به بازمهندسی مصرف آب در کشور و با توجه به شرایط کشاورزی باید این دو منبع یعنی آب و نیروی انسانی بازتعریف شود. استفاده از پمپاژهای سنتی، منابع آب، حمل و نقل و حتی بازاریابی محصولات کشاورزی بدون در نظر گرفتن منابع آبی غیرممکن خواهد بود؛ لذا کمیته مصرف آب با هدف استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص سازمان نظام مهندسی و همچنین نظارت بر منابع آبی در بخش کشاورزی به‌وجود آمد. در همین راستا، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نیرو منعقد شده است که می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و نیرو باشد.
استفاده از مهندسان آب و کشاورزی چقدر می‌تواند در مصرف آب و کنترل منابع آبی مؤثر باشد؟
برای توضیح این مطلب کافی است بدانیم بعد از اینکه چند زلزله نظیر زلزله منجیل، رودبار و بم اتفاق افتاد و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که برای استحکام بنا باید از مهندسان ناظر ساختمان استفاده کنند که متضمن هزینه و استفاده از ابزار مطمئن بود، سطح ایمنی ساختمان در کشور افزایش یافت و به همین نسبت ضریب امنیت خاطر برای مصرف‌کنندگان در شرایط اضطراری نظیر زلزله فراهم شد. بر همین اساس کمبود آب و بحران احتمالی که همه دنیا برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند، در ایران نیز باید با برنامه‌ریزی کنترل شود. استفاده از مهندسان آب و کشاورزی در حوزه تولید به مثابه مهندسان ناظر ساختمانی است که می‌تواند ضریب ایمنی را افزایش دهد. کشاورزانی که به‌صورت سنتی و از طریق نان دهقانی امرار معاش می‌کنند، ضرورت استفاده از مهندسان ناظر را درک نمی‌کنند، اما وزارتخانه متولی آب با درک صحیح از ضرورت مدیریت آب و با توجه به اصل 44 قانون اساسی، تفاهم‌نامه‌ای با این سازمان منعقد کرد که در راستای آن، جذب نیروی جوان و کارآمد و تعهدات دوجانبه تعریف شد.

اصول آب مجازی نهادینه شود

مهم‌ترین سیاست‌های این تفاهم‌نامه چیست؟
برنامه‌ریزی برای توسعه کشاورزی و استفاده از آب به‌عنوان یک منبع تجدیدناپذیر از مهم‌ترین سیاست‌های کلان صنعت آب و بخش کشاورزی است. از آنجا که بخش کشاورزی اصلی‌ترین مصرف‌کننده آب به‌شمار می‌رود، باید اصول آب مجازی به‌عنوان یکی از گزینه‌های مورد توجه در کشت مورد توجه کشاورزان قرار گیرد و این مهم بدون تعریف مجدد منابع آبی برای کشاورزان در روستاها محقق نخواهد شد. در ایرانی که میانگین بارش کمتر از 250 میلی‌متر برآورد می‌شود، کشت محصولات صیفی نظیر هندوانه که 90 درصد آن را آب تشکیل می‌دهد، مقرون به صرفه نیست؛ لذا باید محصولات کشاورزی به سمتی گرایش پیدا کنند که علاوه بر آنکه مزیت اقتصاد کشور محسوب شوند، از منابع آبی موجود نیز به نحو بهینه استفاده کنند. کشت زعفران، پسته و خرما از بهترین مزیت‌های اقتصادی کشاورزی کشور است که باید تعریف شود.
چگونه می‌توان سطح دانش کشاورزان را برای نهادینه کردن آب مجازی افزایش داد؟
قطعاً کشاورزانی که به شکل سنتی و سینه‌به‌سینه اطلاعات خود را طی سال‌ها منتقل کرده‌اند، باید از طریق همکاری‌های نیروهای متخصص در نظام مهندسی، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی دانش خود را افزایش دهند. با اختصاص یارانه برای به‌کارگیری نیروهای متخصص نظیر مشاوران می‌توانند برای اطلاعات لازم درباره منابع آبی، نوع زمین و بهترین محصولی که در شرایط موجود امکان کشت پیدا می‌کند را به کشاورزان ارائه کنند. در واقع اگر یارانه خدمات تخصصی از سوی دولت در نظر گرفته شود، می‌توان انتظار داشت کشاورزان برای کشت محصولات خود از متخصصان بخش کشاورزی مشاوره بگیرند تا علاوه بر مزیت اقتصادی و حاشیه سود مناسب، منابع آبی نیز مورد توجه قرار گیرد.
وقتی بدانیم تنها 30 تا 40 درصد آب در بخش کشاورزی به‌صورت بهینه مصرف می‌شود و 60 درصد هدررفت آب در این حوزه داریم، باید به شکل هوشمندانه‌ای به آن نگاه کرد و خطوط اعتباری لازم را نیز به آن اختصاص داد که بهترین آن یارانه مشاوره متخصص است.

مدیریت آب در عمق زمین

مهم‌ترین علت پایین بودن راندمان آب و هدررفت در بخش کشاورزی چیست؟
مشکل بخش کشاورزی، سطح بالای تبخیر آب است. اگر بتوان سطوح تبخیری در مزرعه را کاهش داد و آب در عمق مزرعه جابه‌جا شود و از طریق سوپرجاذب‌ها سطح تبخیر به کمترین میزان ممکن کاهش پیدا کند، علاوه بر آنکه در بلندمدت به نفع کشاورز خواهد بود و هزینه‌های آب را کاهش می‌دهد، می‌تواند خاک معمولی را به خاک کامپوزیت تبدیل کرده و با بازمهندسی آب در مزرعه، منابع آب را مورد مصرف بهینه قرار دهد. در واقع مهندسان آب با استفاده از فناوری نو، جابه‌جایی آب را به جای سطح زمین در عمق زمین تعریف می‌کنند که ضمن آنکه باید از طریق لوله صورت گیرد و متضمن هزینه‌های احتمالی برای کشاورز و دولت است، می‌تواند برای همیشه مصرف آب را به شکل بهینه تعریف کند. از سوی دیگر، از آنجا که انتقال آب در عمق زمین قابل کنترل است، نظارت بر میزان مصرف آب نیز در اختیار دولت خواهد بود و با توجه به منابع آبی موجود، آزاد کردن آب محقق می‌شود.

پلیس آب ایجاد می‌شود

برای نهادینه کردن نظام مدیریت مصرف آب، چه گزینه‌هایی دارید؟
ضرورت توجه به متخصصان باید در دستور کار تصمیم‌گیران سیاسی کشور قرار گیرد. مشارکت بخش خصوصی تنها ابزاری است که می‌تواند نظارت بر منابع فعلی آب را امکان‌پذیر کند؛ لذا به‌منظور کنترل مصرف آب، تشکیل گروه‌های بازرسی به‌ویژه در دشت‌های مختلف و دشت‌های ممنوعه نظیر پلیس آب به‌عنوان یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند در این تفاهم‌نامه به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد. اکنون دشت‌هایی در کشور وجود دارد که منابع آبی آن که جزو منابع ملی و ثروت کشور به‌شمار می‌رود، به‌صورت نابخردانه‌ای مورد تاخت و تاز آبی قرار گرفته، به‌طوری که چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق در دشت‌ها حفر شده و برداشت آب از این دشت‌ها به‌صورت بی‌ضابطه‌ای صورت می‌گیرد؛ لذا پلیس آب به‌عنوان ناظر بر چگونگی مصرف آب، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در آینده‌ای نزدیک ایجاد شود.

کنتورهای هوشمند چه نقشی در کنترل مصرف آب دارند؟
نصب کنتورهای هوشمند به‌منظور کنترل و برداشت آب توسط بهره‌برداران نیز از مواردی است که می‌تواند در کنترل مصرف مؤثر باشد، اما از آنجا که این کنتورها مجهز به سیستم GPRS بوده و هزینه قابل توجهی را متوجه کشاورز می‌کند، اختصاص یارانه از سوی دولت به بهره‌برداران برای تأمین آنها اجتناب‌ناپذیر است. نصب کنتور هوشمند آب، مصرف منابع آب را در همه پایگاه‌های کشاورزی کشور حتی دورافتاده‌ترین روستاها فراهم می‌کند و از طریق رصد منابع آبی می‌توان به میزان مصرف دقیق آب و کنترل آن اقدام کرد.

تشکل‌های آب‌ بران دوباره وارد میدان می‌شوند

تشکل‌های آب‌بران چه تغییری با تشکل گذشته کرده‌اند؟
ایجاد و مدیریت تشکل آب‌بران در اراضی منابع آبی از دیگر الزامات ضرورت بر مصرف آب است. هرچند در گذشته تشکل‌های آب‌بران وجود داشت، اما طی چند سال گذشته با تصویب مجانی شدن آب‌بها، عملاً این تشکل‌ها کاربرد خود را از دست دادند و آب به‌عنوان ارزان‌ترین کالای عمومی در دسترس همگان قرار گرفت و هیچ نظارتی نیز بر مصرف آن نمی‌شد؛ لذا تشکل‌های آب‌بران که به شکل تعاونی و با مدیریت مردم و تحت نظارت مهندسان آب فعالیت می‌کنند، می‌توانند نحوه بهره‌برداری از منابع آبی را در روستاها و کانون‌های کشاورزی مورد رصد قرار دهند. میراب‌داران در واقع ناظران آب هستند که حساسیت زمان و میزان مصرف آب را برای دهقانان و کشاورزان تعریف می‌کنند.
ناظران حفاری آب چه کسانی هستند؟
ناظران حفاری آب در واقع نظارت بر ساختار حفاری و استفاده از ظرفیت‌های تخصصی را تسهیل می‌کنند، به این معنا که حفاری به‌صورت تخصصی در چه مناطقی صورت گیرد، چاه در چه عمقی کنده شود و اطلاعات تخصصی که مورد نیاز بهره‌برداران است، از طریق مهندسان ناظر داده شود.

دیده ‌بانان آب و شبکه اطلاعات آبی

آماربرداری آب به چه منظوری خواهد بود؟
آماربرداری کمی و کیفی آب از آب‌های سطحی و زیرزمینی مهم‌ترین کاری است که آماربرداران انجام می‌دهند. در زمان حاضر، وزارت نیرو در فواصل معینی، کنتورهایی نصب کرده است، اما رفتار ایدئولوژیکی آب مشخص نیست؛ لذا با تعریف شبکه اطلاعات جدید آب و تمرکز آنها می‌توان مدل‌های بهره‌برداری جدیدی ارائه کرد. آماربرداری آب از طریق دیده‌بان‌های مصرف آب که شرکت‌های تحت پوشش سازمان نظام مهندسی آن را اجرایی خواهند کرد، مدیریت پمپاژ در شبکه‌های زه‌کشی یا تحت فشار را فراهم می‌کنند.

کنترل آب‌های نظیر آب‌بندها و آبخوان‌ها چگونه صورت خواهد گرفت؟
مدیریت پمپاژ و آب‌های تحت فشار و به‌کارگیری متخصصان به‌منظور تعادل‌بخشی در آب‌خوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی نیز از دیگر موارد این تفاهم‌نامه خواهد بود. ایجاد مدل‌های مصرف آب از آب‌بندها و آبخوان‌ها که در واقع کنترل آب‌های سطحی به‌شمار می‌رود، توسط متخصصان به کشاورزان آموزش داده می‌شود، به این معنا که کشاورز آب پشت آب‌بند و آبخوان را که توسط دولت یا مسئولان محلی بنا شده به‌عنوان سرمایه کشت خود بشناسد و برای جلوگیری از هدررفت آن برنامه ارائه کند. چنین تفکری می‌تواند میزان مصرف آب را کاهش جدی دهد.
نظارت بر اجرای طرح‌های در دست اجرا در بخش کشاورزی و در واقع مدیریت چندمنظوره آب و تولید، تعریف مدیریت تلفیقی در وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی است که سازمان نظام مهندسی به‌عنوان نقطه عطف این دو وزارتخانه می‌تواند محملی برای اجرای چنین مدل مدیریتی باشد.

کاهش پرونده‌های قضایی آب

چگونه می‌توان پرونده‌های قضایی آب را در محاکم قضایی کاهش داد؟
سازمان نظام مهندسی با معرفی کارشناسان رسمی قضایی که می‌توانند کار ارزیابی قضایی را انجام دهد، در واقع پرونده‌های ناشی از اختلاف‌ها بین کشاورزان بین حوزه منابع آبی را کاهش می‌دهد که این متخصصان دارای مجوز و کارشناسان رسمی میزان ارجاع اختلاف‌های کشاورزان به محاکم قضایی را کاهش می‌دهند. اراضی تحت پوشش مخازن سدها و منابع آبی و مدیریت مصرف آنها نیز از مواردی است که در این تفاهم‌نامه برای آن سازوکار اجرایی تدوین شده است.

بازار محلی آب

بازار آب چگونه به‌وجود می‌آید؟
وقتی آب به‌عنوان کالایی باارزش مورد توجه قرار گیرد که برای خرید و فروش آن ضوابط قانونی تعریف شود و شرکت‌های مهندسی، مشاوران و پیمانکاران به‌عنوان ناظران بر برداشت آب در روستاها حضور داشته باشند، عملاً آب از یک کالای ارزان عمومی خارج شده و محملی برای عرضه پیدا می‌کند که می‌توان به آن بازار محلی آب نام داد. جذب مشارکت مردمی از طریق افزایش بهره‌وری منابع آب از مهم‌ترین موارد تفاهم‌نامه‌ای است که بین سازمان نظام مهندسی و وزارت نیرو مورد تأکید قرار گرفته است و در صورت اجرایی شدن می‌تواند تعریف جدیدی از مدیریت تلفیقی ارائه کند. واگذاری شبکه‌های آماربرداری اعم از دستی و اتوماتیک و نصب کنتورهای هوشمند و بازرسی آب موضوع‌های چالش‌برانگیزی هستند که به‌علت آنکه مدل‌های جدیدی به‌شمار می‌روند، می‌توانند برای سازمان نظام مهندسی هزینه داشته باشند، اما ضرورت مدیریت آب و تمرکز سازمان‌های جهانی برای کنترل منابع آبی، مهندسان، اساتید دانشگاه و سازمان‌های هوشیار را بر آن داشت برای ایجاد قدم‌های نو و بازمهندسی آب، مدل‌های جدید ارائه کنند./

گفتگو: فاطمه مهردادیان
منبع: http://www.iana.ir/keshavarzi
20-02-94:: برچسب ها : پلیس آب , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : يکشنبه 17 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر

کشاورزان سموم را به صورت ترکيبي استفاده نکنند

131

رئيس انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور با بيان اين که يکي از مشکلات بخش کشاورزي، عدم دسترسي به سموم استاندارد است افزود: دسترسي کشاورزان به سموم استاندارد به دليل بالا بودن قيمت آن کم است بنابراين آن‌ها ترغيب مي‌شوند که ترکيبي از سموم را استفاده کنند و ترکيب سموم، مشابه ترکيب ديگر آلاينده‌ها است.

به گزارش خبرگزاري موج، مجيد حاجي فرجي ضمن بيان مطلب فوق افزود: به کشاورزان توصيه مي‌کنيم از سموم به صورت ترکيبي استفاده نکنند ؛ چرا که علاوه بر اين که به ماندگاري و پايداري اين سموم آسيب مي‌رسد، مي‌تواند عاملي براي افزايش ماندگاري سموم بر روي محصولات کشاورزي و آسيب رساندن به سلامت مردم باشد.
وي با اشاره به شعار امسال هفته سلامت که ايمني غذا نام گذاري شده است، گفت: ايمني غذا يکي از ارکان امنيت غذايي و زير مجموعه امنيت تغذيه است و وقتي سخن از دسترسي مردم به يک غذاي سالم و پايدار با کفايت تغذيه اي به ميان مي‌آيد، موضوع امنيت غذايي به عنوان دسترسي اقتصادي و فيزيکي به يک غذاي سالم و ايمن مطرح است.
حاجي فرجي با بيان اين که به طور کلي امنيت غذايي از مزرعه شروع و به سفره ختم مي‌شود، گفت: در بخش توليد، دانه يا بذر بايد سالم باشد.

وي با يادآوري اين که کودهاي شيميايي نيز مي‌تواند اثر منفي در غذا داشته باشد، افزود: امروزه ترجيح بر اين است که از کودهاي ارگانيک به ميزان مشخص استفاده شود.
سموم دفع آفات يکي از معضلات اصلي در بخش کشاورزي
رئيس انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي، استفاده از سموم دفع آفات در بخش کشاورزي را يکي از معضلات اصلي عنوان کرد و گفت: اين سموم براي نگهداري از محصولات استفاده مي‌شود و اگر در توليد، ميزان استفاده و طريقه مصرف آن استانداردها رعايت نشود، سلامت مردم به مخاطره مي‌افتد
وي با تاکيد بر اين که باقي مانده سموم بر روي ميوه‌ها مي‌تواند خطر آفرين باشد، گفت: اين در حالي است که در سطح جهان و ايران به مردم توصيه مي‌شود که از ميوه و سبزيجات در هرم غذايي استفاده کنند اما اين توصيه، مي‌تواند مانند يک شمشير دو لبه عمل کند و باعث مي‌شود در توصيه کردن به مصرف آن به مردم مردد باشيم؛ چراکه نمي‌دانيم آيا استانداردهاي لازم در سم پاشي‌ها رعايت شده است؟
وي با بيان اين که دسترسي به سموم استاندارد کم و آموزش‌ها در اين زمينه براي کشاورزان کافي نيست اظهار کرد: بايد شرايط را براي آموزش مستمر کشاورزان در چگونگي مصرف سموم فراهم کنيم همچنين ابزار کافي جهت سم پاشي در اختيار آن‌ها قرار دهيم براي اين که بايد ميزان توزيع سم روي سطوح باغ‌ها، ميوه‌ها و نواحي کشت استاندارد باشد.
ايمني و سلامت غذا يکي از دغدغه‌هاي مردم و شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي است
رئيس انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور تصريح کرد: يکي از دغدغه‌هاي بهداشتي کشور سالم و ايمن بودن ميوه‌ها و سبزيجات مصرفي است که در اين راستا شوراي سلامت و امنيت غذايي از حدود 3 سال پيش در وزارت بهداشت با حضور مسوولان وزارت بهداشت و تمامي دست اندرکاران و سازمان‌هاي مرتبط با حوزه سلامت از جمله جهاد کشاورزي، سازمان دفع آفات، سازمان دامپزشکي، سازمان استاندارد، سازمان غذا و دارو و مراجع دانشگاهي از جمله انستيتو تحقيقات تغذيه و ديگر دستگاه‌ها و ارگان‌هاي مرتبط با بهداشت و سلامت جامعه تشکيل شده است.

فرجي با تأکيد بر اين که دغدغه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي، ايمني و سلامت غذا است تصريح کرد: نمي‌توان گفت در حال حاضر اين مشکلات به طور کامل برطرف شده است.
رفع اين مشکلات به همت همگاني بين ارگان‌هاي مسوول نياز دارد که علاوه بر تسهيل دسترسي به اين سموم و کودهاي استاندارد با قيمت مناسب، آموزش کافي و تجهيزات لازم نيز در اختيار کشاورزان قرار دهند.
وي افزود: البته اين اقدام زمان بر و هزينه بر است و در اين زمينه با تخصيص وام‌هاي مناسب و با کمک دولت مي‌توان مشکلات را برطرف کرد.
افزايش نظارت‌ها بر توليد مرغ و تخم مرغ در سال‌هاي اخير
وي افزود: در حوزه دامپزشکي نيز در زمينه توليد مرغ و تخم مرغ و درخصوص آنتي بيوتيک ها و هورمون‌هايي که در مرغ استفاده مي‌شود نظارت‌هاي بيشتري در حال انجام است.
حاجي فرجي يادآور شد: نظارت‌ها بر توليد مرغ و تخم مرغ طي ساليان اخير توسط سازمان دامپزشکي افزايش يافته و خوشبختانه استفاده از هورمون‌ها در پرورش مرغ وجود ندارد.
حاجي فرجي ادامه داد: بيشتر نگراني‌ها در توليد مرغ مربوط به مصرف آنتي بيوتيک ها است که از آن براي حفظ سلامتي مرغ استفاده مي‌شود و استانداردهاي ويژه اي دارد و با توجه به اين که کارگاه‌ها و مراکز سنتي توليد مرغ و محصولات دامي انتظار داريم نظارت بيشتري در اين زمينه صورت گيرد.
وي با بيان اين که سازمان‌هايي مانند استاندارد و غذا و دارو متولي کنترل کيفيت غذاهاي صنعتي و فرآوري شده هستند، افزود: کنترل‌هاي زيادي مانند بخش توسعه و تحقيقات (R&D) و کنترل کيفيت در کارخانه و آزمايش‌هاي مرحله اي و تصادفي از سوي سازمان غذا و دارو و سازمان ملي استاندارد براي اطمينان از کنترل کيفيت در غذاهايي که از بخش صنعت خارج مي‌شود، صورت مي‌گيرد.
صنايع غذايي زير ذره بين
رئيس انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي کشور در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: زماني که اطمينان و کنترل بر روي صنايع غذايي زياد شود، دغدغه صاحبان صنايع غذايي نيز براي توليد محصولات غذايي سالم تر بيشتر مي‌شود.
وي خاطرنشان کرد: اگر آلاينده‌ها، مواد افزودني و مواد اضافي در محصولات از ميزان استاندارد بيشتر شود، مي‌تواند در کوتاه مدت مسموميت و در بلند مدت در بدن حالت سميت پيدا کند.
حاجي فرجي با تأکيد بر کفايت تغذيه در توليدات صنعتي بيان داشت: در صنعت، کنترل و اندازه گيري همواره راحت تر از بحث کفايت تغذيه اي است.
وي يادآور شد: در حال حاضر گاهي توجه به مواد غذايي بي ارزش مانند اسنک‌ها، برخي تنقلات، بيسکوييت و چيپس در کودکان و نوجوان جزء سبک الگوي مصرف مردم قرار گرفته و به عنوان عادت درآمده است که اين موضوع خطرناک است.
حاجي فرجي خاطرنشان کرد: ممکن است يک ماده غذايي واقعاً ايمن و سالم باشد و در همان لحظه مشکلي در فرد ايجاد نکند اما در طول زمان و بخاطر نوع مصرف، باعث بروز بيماري‌هاي غير واگير مانند چاقي، افزايش وزن، ديابت، بيماري‌هاي کبدي و قلبي عروقي که وابسته به نوع مصرف و الگوي مصرف غذايي هستند در سطح جامعه مي‌شود.
کنترل اسيدهاي چرب ترانس و اشباع مورد توجه ويژه وزارت بهداشت است.
وي با اشاره به اينکه توجه ويژه اي از سوي سازمان‌هاي نظارتي و وزارت بهداشت در حوزه مصرف روغن و ميزان اسيدهاي چرب ترانس و اشباع وجود دارد اضافه کرد: در همين زمينه تغيير الگوي مصرف مردم از روغن جامد به نيمه جامد و سپس تا پايان سال جاري، قطع روغن جامد خانوار و توليد و مصرف روغن مايع مورد تأکيد است.
رئيس انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي کشور ادامه داد: روغن‌هاي سرخ کردني از ديگر مواردي است که مصرف آن بايد کاهش پيدا کند و در اين خصوص اگر در خانواده‌ها، روش طبخ اصلاح شود ديگر نيازي به مصرف روغن‌هاي سرخ کردني نداريم اما با وجود اسيد هاي چرب ترانس پايين در اين نوع روغن، ميزان اسيدهاي چرب اشباع آن بالاست که مي‌تواند در بروز بيماري‌هاي قلبي و ساير بيماري‌هاي غير واگير خطرساز باشد.
حاجي فرجي در پايان يادآور شد: طبق هدفي که شوراي سلامت و امنيت غذايي پيش گرفته است، اميدواريم تا پايان سال 94 ميزان اسيدهاي چرب اشباع مصرفي در توليدات صنايع غذايي را به کمتر از 25 درصد و اسيدهاي چرب ترانس را به کمتر از 2 درصد برسانيم.
منبع: http://www.agrofoodnews.com
( 05/02/1394 ):: برچسب ها : سموم , تلویزیون سری M سامسونگ
ن : سروستان
ت : شنبه 16 دی 1396
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.